زیره ادویه ای است که از گیاه زیره سبز به دست می آید. بومی آسیا، آفریقا و اروپا است. با این حال، مردم در سراسر جهان از آن برای طعم دادن به وعده های غذایی استفاده می کنند.

مردم معمولاً زیره را به صورت طرز تهیه مربای هویج غلیظ یا پودر آسیاب شده خریداری می کنند. این یک ماده معمولی در بسیاری از ترکیبات ادویه جات مانند پودر کاری است. زیره یک ادویه اصلی در بسیاری از فرهنگ های غذایی، به ویژه غذاهای مکزیکی، هندی، آفریقایی و آسیایی است.

گذشته از این، طریقه مصرف زیره سبز برای لاغری شکم سال‌ها در بسیاری از نقاط جهان از جمله آسیای جنوب شرقی و ایران نقش دارویی داشته است.

علاقه مردم به زیره سبز اخیراً افزایش یافته است، زیرا تحقیقات جدیدتری برای حمایت از برخی از مزایای سلامتی ادعایی آن آغاز شده است.

در این مقاله، فواید و خطرات بالقوه زیره را برای سلامتی و همچنین نحوه افزودن این ادویه محبوب به رژیم غذایی توضیح می دهیم.
زیره ممکن است برای افرادی که سعی در مدیریت وزن بدن خود دارند مفید باشد. یک مطالعه در سال 2015 که شامل بزرگسالان دارای اضافه وزن بود، اثرات کاهش وزن زیره را با داروهای کاهش وزن و دارونما مقایسه کرد و تعرفه گذاری خدمات پرستاری شامل چه کسانی میشود؟

پس از 8 هفته، محققان دریافتند که هم گروه زیره سبز و هم گروه دارویی کاهش وزن مقادیر قابل توجهی از وزن خود را از دست دادند. افراد گروه زیره نیز کاهش سطح انسولین را تجربه کردند.

مطالعه دیگری در سال 2014 نشان داد که زنان مبتلا به اضافه وزن و چاقی که به مدت 3 ماه هر روز 3 گرم (گرم) پودر زیره را در ماست مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، اندازه دور کمر و چربی بدن داشتند.
مطالعه فوق شامل زنان دارای اضافه وزن و چاقی همچنین نشان داد که مصرف 3 گرم پودر زیره سبز در روز منجر به کاهش سطح کلسترول تام، لیپوپروتئین با چگالی پایین یا کلسترول بد و تری گلیسیرید می شود.

کسانی که پودر زیره را مصرف کردند، سطوح بالاتری از قیمت مبل راحتی ارزان با چگالی بالا یا کلسترول «خوب» داشتند.
یک مطالعه در سال 2017 در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 به بررسی اثرات اسانس زیره بر سطح قند خون پرداخت. شرکت کنندگان در مطالعه 100 میلی گرم روغن زیره در روز، 50 میلی گرم روغن زیره سبز در روز یا دارونما دریافت کردند.

پس از 8 هفته، هر دو گروه روغن زیره به طور قابل توجهی سطح قند خون، انسولین و هموگلوبین A1c را کاهش دادند. اینها همه نشانگرهای مدیریت خوب دیابت هستند.

گروه‌های روغن زیره همچنین شاهد بهبود علائم مقاومت به انسولین و التهاب بودند.

با این حال، بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال 2017، سایر مطالعات انسانی با استفاده از دانه‌های زیره سیاه نتایج متفاوتی را نشان داده‌اند. تحقیقات بیشتری برای تایید فواید اسانس زیره برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است.

 • منابع:
  1. 6 health benefits of cumin
 • تبلیغات:
  1. عملیات حرارتی ملایم بی خطر است ممکن است
  2. علاوه بر این، حاوی هیچ گونه گلوتن نیست
  3. از یک تیر پشمی پهن به ماشین بافندگی وارد می‌شود
  4. فواید انواع چای بر چگونگی عملکرد بدن در طول روز!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *